31 grudnia 2012

Pielegnacja cery tlustej!

Cześć dziewczyny,
 
Dzisiejszy post będzie dotyczył pielęgnacji cery tłustej.Chciałabym wam powiedzieć na jakie składniki aktywne powinnyście zwrócić uwagę przy zakupie kosmetyków i w jaki sposób należy pielęgnować skórę tłustą .Zacznę od charakterystyki cery tłustej.
Cera tłusta często spotykana jest u młodych kobiet i dziewcząt, zwłaszcza u osób po 12 roku życia. Powodem jest zbyt duża aktywność gruczołów łojowych.  Charakteryzuje się szaro-żółtawym kolorytem często określanym mianem koloru ziemistego, rozszerzonymi porami, skłonnością do tworzenia się zaskórników, grudek oraz ropnych wyprysków oraz dużym połyskiem tzw. świeceniem. 
 
Minusy posiadania skóry tłustej:
-pomimo tego,że jest gruba jest mniej ukrwiona;
-jest mniej wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych ,ale za to bardzo łatwo ulega zakażeniom bakteryjnym ;
-jest uważana za mało estetyczną z powodu koloru ,świecenia oraz wyprysków ;
-bardzo ciężko dobrać dla niej odpowiednie preparaty trzeba zwracać bardzo dużą uwagę na ich skład .
 
Plusy posiadania cery tłustej:
-o wiele dużej utrzymuje elastyczność ,gładkość;
-dłużej pozostaje młoda;
-bardzo rzadko występują rozszerzone naczynka krwionośne.Jeżeli już się pojawiają to zazwyczaj przy skrzydełkach nosa. Należy w tym miejscu stosować preparat przeznaczony do cery naczyniowej. Preparaty te powinny zawierać  witaminę C i K.Pomagają one obkurczać naczynka.
 
Jeżeli chodzi o miejsca ,w których dochodzi do przetłuszczania się skóry  są to głownie:czoło,nos,broda,plecy oraz centralna część klatki piersiowej.W tych miejscach znajduje się największa ilość gruczołów łojowych .
 
Najczęściej popełniane błędy przez posiadaczki cery tłustej:
-nadużywanie preparatów silnie wysuszających oraz odtłuszczających .Przyśpieszają one tylko wydzielanie łoju.  Dzieje się tak ponieważ skóra dostaje mylne sygnały, mianowicie wydaje jej się, że jest odtłuszczona i próbuje nadrobić zaległości. Dlatego bardzo często po zastosowaniu tego typu preparatów obserwujemy pogorszenie się stanu skóry;
-nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,poprzez opalanie na słońcu oraz korzystanie z solarium.Niestety efekty są tu tylko chwilowe,po pewnym czasie następuje pogorszenie stanu skóry .
Pielęgnacja cery tłustej polega przede wszystkim na leczeniu. Wykorzystywane do mycia twarzy preparaty powinny mieć odczyn kwaśny lub neutralny.Często  zaleca się także używanie mydeł leczniczych przez określony czas.Bardzo ważna rolę przy pielęgnacji ogrywa demakijaż oraz tonizacja. Tonizacja pomaga ściągać gruczoły łojowe oraz działa odświeżająco i przeciw zapalnie na skórę .Do cery tłustej bardzo często używa się toników alkoholowych.Warto wiedzieć,że poziom alkoholu w kosmetyku nie powinien przekraczać 10%.Toniki ze zbyt dużą ilością alkoholu powodują ściąganie skóry.Przy cerze tłustej należy wybierać środki o lekkiej konsystencji.Nie wolno korzystać z tłustych kremów.Wskazane są preparaty nawilżające ,które dostarczają skórze składników odżywczych. Pomaga to poprawić ukrwienie skóry i wyregulować poziom wydzielania gruczołów łojowych.Dodatkowo warto raz w tygodniu zastosować peeling lub maseczkę .Zalecane jest korzystanie z żelów,toników działających odświeżająco,matująco lub bakterjobójczo. Po oczysczeniu skóry warto nałożyć na nią krem nawilżający a przed nałożeniem makijażu środki matujące.Pomagają one wchłonąć nadmierną ilość łoju dzięki czemu będziecie mogłu dużej cieszyć się makijażem
Poniżej znajduje się lista składników aktywnych na jakie powinnyście zwracać uwagę 
 
 Żele do mycia ze składnikami ściągającymi i zmniejszającymi łojotok np:
- tymianek, 
- szałwia, 
- cytryna 
 
Dobre właściwości pielęgnacyjne mają płyny zawierające ekstrakty roślin bogatych w kwas mlekowy.
Czynności gruczołów łojowych tonizują: 
- dziurawiec, 
- łopian, 
- pokrzywa, 
- liście chmielu, 
- sok z cytryny i borówek 
 
W pielęgnacji skóry tłustej wykorzystuje się kremy zawierające składniki mineralne takie jak: 
-kaolin, 
-talk i skrobia, 
-pochodne cynku i miedzi, 
-kremy z kwasami owocowymi (np. cytrynowy i mlekowy), które delikatnie rozjaśniają karnację, zapobiegają tworzeniu się zaskórników i uelastyczniają gruby, suchy naskórek.
 
Inne składniki:
- drożdże,
- hamamelis (oczar wirginijski) ,
- witamina B6,
- krzemionka,
- wyciągi z arniki, cyprysu, jemioły, wierzby białej,
- olejek z drzewa herbacianego,
- bentonit,
- ekstrakt z liści babki lancetowej
- olejki: grejpfrutowy, cyprysowy,,
- zielona herbata,
-miedz,
-cynk 
siarka,
-wiesiołek,
-ogórecznik,
-ekstrakt z cytryny,borówek,
-łopian,
-pokrzywa.
-algi
-koalin,
-talk,
-bentonit,
-tlenek cynku
 
A oto opis działania niektórych z tych składników:

Cynk - w kosmetyce stosowane są głównie związki cynku.Jony cynku wpływają na odpowiednią budowę włosów i skóry .JEGO NIEDOBÓR POWODUJE ZMIANY SKÓRY( łojotok,trądzik).Działa złuszczająco,wspomaga
procesy leczenia łojotoku.

Siarka - substancja stała,która nie ma smaku i zapachu.Nie rozpuszcza się w wodzie.Ze względu na swoje właściwości dezynfekujące i przeciwgrzybiczne ma zastosowanie w medycynie i kosmetyce .Służy do wyrobu maści zasypek ,preparatów przeciw egzemie ,grzybicy, łupieżowi ,mydła siarkowego i dziegciowo-siarkowego(3-5%).Jej niedobór powoduje nadmierne rogowacenie naskórka ,łamliwość i wypadanie włosów oraz choroby paznokci.Stosowana jest przy stanach łojotokowych ,wypadaniu włosów i trądziku.Maseczki siarkowe oczyszczają pory skóry ,działają antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie.

Miedz - reguluje wydzielanie łoju (sebum), zapewnia zmatowienie miejsc z tendencją do przetłuszczanie się.
Bentonit-dobry stabilizator wodnych zawiesin i emulsji typu O/W.
Tlenek cynku -pełni rolę składnika matującego,zwiększa przyczepność pudru.Ma właściwości ściągające i z tego względu stosowany jest w rożnych preparatach farmaceutycznych o użytku zewnętrznego.

Koalin - do celów kosmetycznych stosowana jest glinka najwyższego gatunku.Ma wiele zastosowań w kosmetyce:
- ze względu na biel ,dobrą przyczepność do skóry ,właściwości chłonne i obojętność chemiczną jest składnikiem wielu pudrów,
-ze względu na zdolność do pochłaniania wody,pęcznienia i tworzenia roztworów koloidalnych jest podstawą wielu maseczek i pudrów płynnych,
-ze względu na zdolności pieniące wykorzystywana jest do wyrobu mydeł i zmywaczy beztłuszczowych.

Mam nadzieję,że to co napisałam będzie pomocne.Nie pozostaje mi nic innego jak życzy Wam od nas udanego Sylwestra oraz Szczęśliwego Nowego Roku!
 
Magda
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz